Toeristenbelasting wordt niet met 50 cent verhoogd

Nieuwsbericht Politiek

ZIERIKZEE- Een motie van de SP, waarin wordt gepleit voor een verhoging van de toeristenbelasting met 50 cent is vanavond niet aangenomen door de gemeenteraad. Fractievoorzitter John Schoon diende de motie in omdat de SP vindt dat de inwoners van Schouwen-Duiveland meer zouden moeten profiteren van het toerisme. Volgens de partij staat de leefbaarheid op het eiland onder druk door het toerisme, terwijl er slechts een bepaalde groep mensen daadwerkelijk financieel profijt van heeft.

De SP wilde de opbrengst van de verhoging gebruiken om stijgende gemeentelijke belastingen op vastrecht, afvalstoffenheffing en rioolheffing. De gemiddelde toeristenbelasting in Nederland is €2,34, maar op Schouwen-Duiveland is dat in 2025 nog tussen de €1,79 en €2,02. Met de verhoging zou Schouwen-Duiveland dichter in de buurt komen van het nationale gemiddelde.

De motie riep het college van burgemeester en wethouders op om te onderzoeken wat het effect zou zijn van een verhoging van 50 cent. Ook werd het college gevraagd om scenario’s uit te werken waarin de extra opbrengsten uit de toeristenbelasting worden ingezet om gemeentelijke belastingen te verlagen. De gemeenteraad zou in het eerste kwartaal van 2026 door middel van een raadsbrief geïnformeerd moeten worden over de scenario’s.

Tegenstanders van de motie vonden het onwijs om de toeristenbelasting op dit moment te verhogen. Dit heeft onder andere te maken met de geplande verhoogde belasting op toerisme. Een grote meerderheid van de gemeenteraad stemde vanavond tegen de motie.